Transport ciała do kraju z Irlandii

transport zwłok irlandia

Nie da się w żaden sposób przygotować na śmierć bliskiej osoby. Z reguły jest ona szybka i niespodziewana. Cała rodzina jest wtedy zaskoczona, a jednocześnie przybita, dlatego ciężko im załatwiać formalności związane z ceremonią pogrzebową.

Transport osoby zmarłej do kraju


Sytuacja jest jeszcze gorsza, jeżeli śmierć nastąpiła w Irlandii, czyli poza granicami naszego kraju. Niestety możliwości są wtedy ograniczone, ale pewne jest, że trzeba działać bardzo szybko. Na rynku działa wiele firm, które oferują transport zwłok Irlandia jest krajem zamieszkiwanym przez 120 tysięcy Polaków. Oznacza to, że regularnie w tym kierunku podróżują nowe osoby. Warto dodać, że 120 tys. to jedynie zadeklarowana liczba, natomiast faktycznych polskich emigrantów w Irlandii może być dużo więcej. Dzięki temu jednak proces transportu zwłok z Irlandii do Polski jest uproszczony i skrócony do minimum. Koszt transportu zależy jednak od kilku czynników, a najważniejszą z nich jest odległość. Z reguły jednak ceny oscylują w granicach 10 000 – 11 000 zł. Praktycznie w każdym tygodniu transportowane są zwłoki z tego państwa. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych zakładów pogrzebowych, które wiele lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Można wtedy mieć pewność, że transport zwłok będzie sprawny i bezproblemowy. Cennik transportu jest oczywiście ustalany w sposób indywidualny, w zależności od konkretnego przypadku.

Koszty transportu


Wpływ na cenę ostateczną wywiera przede wszystkim odległość oraz koszty w szpitalach. Dobra informacja jest taka, że opłaty związane z wypełnieniem formalności są już wliczone w te koszty. Formalności to przede wszystkim tłumaczenia dokumentów, ale również koszty odpraw konsularnych. Karawan pogrzebowy powinien być odpowiednio zaprojektowany, dlatego jest to zadanie dla prawdziwych fachowców. Koszty transportu są z reguły pokrywane przez osobę, która zleciła usługę zakładowi pogrzebowemu. Może to być współmałżonek, rodzic lub rodzeństwo, ale nie jest to przymus. Osoba, która wyrazi chęć zapłaty również może ponieść koszty. Jednak krewny z pierwszej linii pokrewieństwa musi być osobą upoważniającą. Jest to bardzo ważne, ponieważ można wtedy liczyć na otrzymanie zasiłku pogrzebowego, który wynosi 4000 zł. Kluczową rolę odgrywa również bezpośrednia rozmowa z opiekunem sprawy. Wtedy dogaduje się też wszystkie sprawy dotyczące płatności. Transport zwłok z Irlandii do Polski to bardzo duży wydatek, dlatego niektóre domy pogrzebowe oferują rozłożenie płatności na raty. Jest to dobre rozwiązanie, które nie naruszy mocno budżetu rodzinnego.

One thought on “Transport ciała do kraju z Irlandii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *