Pomimo, że dotknie nas wszystkich, temat śmierci jest zwykle tematem dość trudnym. Bliscy nie chcą niekiedy słuchać, gdy starsi z rodu zaczynają planować ten smutny moment. Jednak czy warto omijać takie zagadnienia? Być może lepszym rozwiązaniem jest odpowiednie przygotowanie.
Spalenie zwłok
Coraz częściej spotkać się można z tym, że ktoś w testamencie informuje, że chciałby być spalonym. Całkiem niedawno kremacja była tematem stosunkowo kontrowersyjnym i wiele starszych osób potrafiło się bulwersować podczas poruszania tego zagadnienia. Osoby młodsze sugerując się względami ekonomicznymi oraz praktycznymi wskazują od dawna, że urna zajmuje mniej miejsca, a niektórzy nawet wybierają takie rozwiązanie ze względów ekologicznych. Kremacja powoduje, że po zmarłym pozostaje jedynie trochę popiołu do pochowania. Pozostaje jeszcze jedno zagadnienie. Co można, a czego nie można zrobić z prochami bliskiej osoby?
Urna z prochami
W Polsce przyjęty ogólnie jest pochówek bliskich osób. Jeśli chodzi o kremację, to ten sposób różni się jedynie tym, że dochodzi po drodze czynność spalenia zmarłego. Reszta procesu przebiega identycznie, bo w trumnie umieszcza się urnę z prochami.
Przepisy obowiązujące w naszym kraju mówią o możliwości odstąpienia od obowiązku pochówku na cmentarzu, ale w praktyce otrzymanie stosownego pozwolenia jest niemal niemożliwe. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że w Polsce istniały kiedyś tak zwane łąki pamięci. Na ich obszarze można było rozsypać prochy skremowanej osoby. Dodatkowo trzeba było umieścić odpowiednią tabliczkę, która upamiętniała zmarłego człowieka, którego prochy znajdowały się na tym obszarze. Niestety w obecnym czasie już się nie stosuje takich metod.
W krajach takich, jak Czechy, Francja, Wielka Brytania, Hiszpania albo Włochy, rodzina ma pełną dowolność co do decydowania o tym co zrobią z prochami bliskiej osoby. Niektóre kraje europejskie nie dają aż takiej swobody, ale pozwalają na dużo więcej niż w naszym kraju.
Kremacja a wiara
Najbliższa dla serc większości Polaków jest zdecydowanie wiara chrześcijańska. Pomimo, że w wierze tej najważniejszym elementem jest ludzka dusza, to również o ciało należy odpowiednio dbać i traktować je z odpowiednim szacunkiem. Mimo to kremacja nie jest niedozwolona dla chrześcijan, chyba że jest przeprowadzana przez sprzeczne z tą wiarą powody.
Islam nie popiera kremacji zwłok. Zgodnie z ich wierzeniami, jeśli ktoś umarł, to taka była wola Allaha i nie należy zbytnio zastanawiać się nad powodami. W tym systemie zmarłego powinno się możliwie najszybciej pochować, najlepiej jeśli uda się to zrobić tego samego dnia.
Buddyzm z racji swojej otwartości, zezwala na wiele rodzajów pochówku. Kremacja może być nie tylko dopuszczalna, ale i niekiedy wskazana, gdyż może uwidaczniać przemijanie ludzkiego życia.
Hinduizm uznaje kremacje jako powszechną odmianę pochówku. Jest tak dlatego, że Hindusi uznają życie na ziemi jako chwilowy przystanek, a spalanie pozwala uwolnić ciało od wszelkich cierpień. W tym wyznaniu nie poddaje się jednak spaleniu dzieci do piątego roku życia. Ciała najmłodszych wrzuca się zwykle do świętej rzeki. Wyjątkiem są w Hinduizmie są osoby transseksualne i sannjasini, gdyż w tym przypadku stosuje się tradycyjne zakopywanie nieboszczyków pod ziemią.
Większość religii zachowuje pewną dowolność pochówku. W każdej na swój sposób oddaje się hołd i cześć zmarłej osobie. Niektóre obrzędy mogą wydawać się bardzo dziwne, ale trzeba mieć na uwadze, że utarły się na przestrzeni dziesiątek, a nawet setek lat i mają swoje podłoże zarówno w warunkach życia, jak i panującym klimacie.
Mając na względzie oddanie szacunku, a także życzenie zmarłego, w Nekropolis Wyszków dokładamy wszelkich starań, aby pozwolić godnie odejść, a rodzinie godnie się pożegnać, na ostatniej drodze bliskiej osoby.